Jak si opatřit klavír výhodně

Začíná vaše dítě hrát na klavír, nebo se začínáte učit vy sami, a potřebujete sehnat nástroj pro domácí cvičení, ale zároveň nechcete hned pořizovat drahý nový klavír? Pak čtěte dál. 😉 Při pořizování klavíru domů totiž můžete jít výhodnou cestou, a já vám řeknu kudy.


Pojďme se nejprve podívat na nejčastější důvody, se kterými se setkávám v praxi u klientů, proč nechtějí pořizovat domů hned nový klavír:

  • bojíte se, že vašim dětem počáteční nadšení ze hry na klavír brzy vyprchá, a co potom doma s nástrojem?
  • čeká vás stěhování a nechcete vynakládat finance a energii do starého bytu stěhovat nový klavír
  • důvodem je cena, protože nové nástroje vyjdou na vyšší desetitisíce korun a radši byste něco levnějšího

Dobrá zpráva je, že na všechny tyto důvody existuje několik elegantních řešení, a na ta se nyní podíváme. 🙂 Předem ještě chci říct, že žiju v Praze, a tudíž vám napíšu o těch možnostech, které využívám tady. Věnovat se budeme možnostem výhodného pořízení akustických nástrojů.

Pro další možnosti půjčení nebo výhodné koupě klavírů sledujte komentáře pod tímto článkem, kam jsem poprosila klavírníky, aby napsali, kde působí a představili nám také svoje prodejny. 😉

1. Pronájem akustického klavíru

Toto je výborné řešení pro všechny rodiče, kteří se bojí, že dětem nadšení pro hru na klavír nevydrží dlouhodobě. Je to též skvělé řešení pro všechny, koho čeká stěhování a chtějí pořídit vlastní nástroj až do nového domova. Klavír si můžete půjčit a v případě potřeby ho zase vrátíte.

Pronájem nástrojů za velmi nízké a výhodné měsíční splátky nabízí hned několik institucí nebo prodejců klavírů. V mé klavírní škole Piano School Prague nejčastěji s našimi klienty využíváme pražskou půjčovnu Český hudební fond.

Český hudební fond

V Praze na Radlické, ale také v Brně, Ostravě a Lanškrouně, je půjčovna akustických klavírů Český hudební fond. Jejich webové stránky jsou www.hudebnifond.cz. V Praze najdete velikánský showroom plný akustických pianin, takže je opravdu z čeho vybírat. Akustické pianino si můžete zapůjčit od cca 450 Kč / měsíc, splácí se vždy dopředu na pololetí. Nabízejí i akce, jako například půjčení na letní prázdniny zdarma, pokud nástroj půjčíte před prázdninami.

Pro zapůjčení tam mají specifické požadavky, o kterých je dobré vědět dopředu, abyste nemuseli vážit cestu nadvakrát. Určitě se objednejte dopředu telefonicky na prohlídku nástrojů. V den podpisu smlouvy o zapůjčení nástroje potřebují mít údaje půjčujícího + tzv. ručitele, což je dospělá osoba, která není manželem/manželkou půjčujícího. Alespoň jedna z obou osob musí mít trvalý pobyt na území ČR. Ručitel platí nájemné za půjčujícího v případě, že ten ho nezaplatí. Pokud chcete ušetřit čas, vezměte s sebou na prohlídku rovnou i ručitele, abyste mohli smlouvu na místě podepsat.

Další náklad je stěhování nástroje k vám domů, které si hradíte sami. Nástroj je potřeba stěhovat specializovanou firmou, která se zabývá stěhováním klavírů. Přímo v hudebním fondu dostanete kontakt na stěhování, které vyjde na cca 2000 Kč + 500 Kč za každé patro, pokud není výtah (to jsou pražské podmínky, v jiných městech zkušenosti nemám). Pokud ale znáte jinou stěhovací firmu klavírů, můžete ji využít.

Piana Carod

Dále o možnostech zapůjčení nástroje informuje také např. firma Carod Piano. Kontaktní osobou je pan Vladimír Profous, webové stránky jsou www.carodpiano.cz. Nástroj vám půjčí cca od 599 Kč / měsíc, ale můžete si ho následně také odkoupit.

2. Výhodná koupě akustického klavíru

Pro začátek není třeba kupovat nový nástroj. Stačí zakoupit starší, tzv. repasované pianino, což je starší nástroj, který prodejce opět kompletně dal do pořádku, a to jak zevnitř – struny, mechanika, atd., tak zvenku, kde se dělá povrchová úprava.

Povrchová úprava se dá objednat i na míru. Někteří klienti si přejí, aby jim piano ladilo se zbytkem nábytku, takže volí velmi často v dnešní době populární bílou barvu, ale můžete nechat klavír přetřít klidně i na červeno. 😉 Pozor jenom na to, že povrchová úprava na míru je dost drahá.

takhle vypadá červené křídlo August Förster z prodejny Piano Classic

Piano Classic Benátky nad Jizerou

Našeklavírní škola dlouhodobě a velmi úspěšně spolupracuje s prodejnou Piano Classic v Benátkách nad Jizerou (cca 30 min od Prahy směr Mladá Boleslav). Jejich webová stránka je www.pianoclassic.cz.

Nástroj tady můžete pořídit zhruba od 25.000 Kč, stěhování do 100 km je v ceně, v ceně je i první ladění. Sehnali jsme v této prodejně zatím klavíry pro nejrůznější klienty a nejrůznější cenové stropy, a to od 15.000 Kč za velmi pěkné pianino, které nemělo povrchovou úpravu, až do 180.000 Kč za repasované křídlo Petrof, které si nyní spokojeně hoví v jedné třídě v mé klavírní škole (vidíte ho na úvodní fotce článku). 🙂

Majitel prodejny Son Pham je sympatický skvělý člověk (máte ho se mnou i na úvodní fotce 🙂 ) a je také velmi flexibilní. Prodejnu můžete po domluvě s ním navštívit, kdykoli se vám to hodí, a v obřím showroomu můžete hrát na vystavené klavíry, jak dlouho chcete. Udělá vám k tomu i kafe. Podle ceny nástroje, který si vyberete, vám často přihodí k objednávce zdarma klavírní židli nebo nějaké noty.

3. Pozor na klavíry za odvoz

​Někteří lidé chtějí jít tou nejvíce lowcost cestou a vybírají si piana, která jiní lidé nabízejí za odvoz. To může sice znít jako velmi výhodná varianta, ale doporučuji být v takovém případě v pozoru a přizvat si na prohlídku takového klavíru pro jistotu klavírníka, aby zhodnotil celkový stav nástroje.

Může se vám totiž stát, že oprava takového piana do stavu, aby mohlo znovu hezky hrát, by vás mohla vyjít dráž, než kdybyste si rovnou zakoupili repasované piano. Ke klavírům za odvoz jsem napsala samostatný článek, můžete si ho přečíst. Odkaz vás přesměruje na osobní webové stránky Evy Lorenc.

4. Klavíry prodávané z domácností

Další levnější možností, kterou lidé využívají, je koupě klavíru na různých bazarech a jiných internetových stránkách, kde opět jiní lidé nabízejí k prodeji klavíry, které mají doma. I v tomto případě bych za sebe doporučila, abyste si jeli klavír prohlédnout a na prohlídku s sebou vzali nějakého klavírníka nebo ladiče, který klavír prohlédne, posoudí jeho stav a potřebu případných oprav. Je to jistota, aby se nestalo, že do koupeného klavíru budete muset investovat další tisíce, aby se dostal do formy.

Eva Lorenc